Posiadanie prywatnego basenu w ogrodzie lub wewnątrz budynku to doskonały sposób na letnią rozrywkę i orzeźwienie. Niemniej jednak nie jest to sama przyjemność. Aby basen był czysty, bezpieczny i zachęcający do beztroskich kąpieli, konieczne jest regularne czyszczenie

Chemia basenowa

Czysta woda w basenie źródłem bezpiecznych kąpieli

Niezbędna do tego procesu jest specjalistyczna chemia basenowa. Pozwala ona na zachowanie odpowiedniej czystości wody, a także może pozytywnie wpływać na materiały wykorzystane do produkcji basenu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest chlor do basenu. To on odpowiada za ten charakterystyczny zapach wydobywający się z tradycyjnych, ogólnodostępnych basenów. Wachlarz produktów dostępnych w naszej ofercie jest jednak znacznie szerszy, tak aby każdy mógł zadbać o swój basen środkami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb.

Kluczowe aspekty, przed którymi chroni odpowiednia chemia basenowa

Regularne i odpowiedzialne chlorowanie wody basenowej lub korzystanie z innych, równie skutecznych preparatów jest podstawą bezpiecznego korzystania z basenu. Ochrona wody w basenie powinna opierać się przede wszystkim na działaniach odpowiadających za:

  • regulację ph
  • usunięcie alg i glonów
  • koagulacje
  • dezynfekcje

Kompleksowe działanie z wykorzystaniem odpowiednich środków i narzędzi dostępnych w naszej ofercie gwarantuje czyste i bezpieczne kąpiele.

W jaki sposób najlepiej zacząć oczyszczanie wody w basenie?

Zabierając się za oczyszczanie wody w basenie po raz pierwszy, można poczuć dezorientację na widok szerokiego asortymentu produktów. Najlepiej rozpocząć proces czyszczenia od sprawdzenia poziomu pH. Wynik tego testu wskaże potencjalny problem występujący w wodzie, z którym należy walczyć.

Nieodpowiedni poziom pH może wpływać nie tylko na tempo korozji poszczególnych elementów konstrukcji basenu, ale także na stan skóry po pływaniu i efektywność innych działań oczyszczających wodę.

Po wyregulowaniu poziomu pH wody konieczne jest przeprowadzenie odkażania wody. To etap mający za zadanie wyeliminować z wody wszelkie bakterie, grzyby oraz glony. Na tym etapie warto sięgnąć po preparat na glony do basenu. Dezynfekcja wody kluczowym punktem, którego nie należy pomijać nawet przy pierwszym napełnieniu basenu. Najpopularniejszymi metodami tego rodzaju oczyszczania wody są metody: chlorowa oraz tlenowa.

Chemia basenowa do walki z glonami

Posiadając basen ogrodowy, ryzyko wystąpienia glonów jest dość duże. Doskonałym rozwiązaniem jest regularne stosowanie preparatów ochronnych, a także tych przeznaczonych do usuwania już powstałych glonów.

W naszej ofercie znajdują się sprawdzone i skuteczne środki, takie jak chemia gamix oraz doskonała alga off na glony. Preparaty tego rodzaju efektywnie usuwają zabrudzenia zarówno z wody, jak i z elementów basenu.

Produkty do regulacji pH

Po sprawdzeniu poziomu pH w basenie można otrzymać dwa, negatywne w skutkach wyniki. Zbyt niskie wpływa niekorzystnie na metalowe elementy basenu, doprowadzając do szybszej korozji. Natomiast za wysokie świadczy o zbyt twardej wodzie, prowadzącej do powstawania nieestetycznego osadu, a w efekcie do zapychania kluczowych elementów.

Woda w basenie powinna mieć pH na poziomie od 7,00 do 7,40. Aby utrzymywać stale ten poziom, konieczne jest stosowanie środków neutralizujących. Preparat do basenu mający takie działanie może występować zarówno w formie płynnej, jak i sypkiej.

Koagulacja wody w basenie – niezbędne produkty

W niektórych okolicznościach basen zostaje zanieczyszczony substancjami o cząstkach zbyt małych, aby móc je z łatwością usunąć za pomocą filtrów. Wtedy konieczne jest zastosowanie preparatów do koagulacji wody.

Dostępny w naszej ofercie flock super doskonale połączy małe cząsteczki zabrudzeń w większe struktury. Jest to świetne rozwiązanie stanowiące także odpowiedź na pytanie, co na brązową wodę w basenie? Preparaty tego rodzaju występują zazwyczaj w formie wygodnego granulatu.

Dezynfekcja chlorem, a dezynfekcja tlenem – sposoby na czystą wodę w basenie

Zarówno na dużej pływalni, jak i na prywatnym basenie doskonałym środkiem czyszczącym jest chlor. To najpopularniejsze rozwiązanie, a sam produkt jest łatwo dostępny. Występuje w opakowaniach opisanych jako chlor 1kg lub chlor 3kg. Daje on szerokie możliwości, a także wyjątkowo szybki i skuteczny efekt.

Chlor tabletki może występować w wariantach wolno rozpuszczalnych oraz natychmiastowych. Dostępny w naszej ofercie chlor szok jest preparatem pozwalającym natychmiastowo oczyścić zbiornik basenu. Należy stosować go na początku sezonu, krótko po napełnieniu basenu. Jest także doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy basen pozostawał kilka dni bez opieki.

Aktywny tlen w procesie oczyszczania basenu jest alternatywa dla chloru. Zwłaszcza w przypadku niewielkich, przydomowych basenów. Skutecznie niweluje bakterie i dezynfekuje wodę, nie pozostawiając drażniącego zapachu.

Co powinno znaleźć się w zestawie startowym chemii basenowej?

Zestaw startowy chemii basenowej najczęściej zawiera chlor, tester pH, preparat na glony oraz produkty pH minus oraz pH plus. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o efektywne oczyszczanie basenu. W trakcie wieloletniej eksploatacji prawdopodobnie każdy stopniowo znajdzie najwygodniejsze i kluczowe środki.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, czekają na Ciebie setki promocji, darmowa dostawa, rabaty do -70%. Zrób to teraz!!!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl